Aboriginal and Torres Strait Islander
The Indigenous inhabitants of mainland Australia, Tasmania and the Torres Strait Islands.
NameDateDocuments
Doris William and others on their own behalf and on behalf of the Traditional Owners and as agents for the Cape York Party.29/08/2016
Edward Peter Mason, Mora Ellen Mason and Valda Ann Mason25/11/2013
Susan Bessie Shann and Harry Athol Shann25/11/2013
Neil Alan Angus, Narelle Gaye Angus, Luke Gregg Angus25/11/2013
Edward Peter Mason, Mora Ellen Mason, Valda Ann Mason, Eagle Field Pastoral Company Pty Ltd, Rhodes Creek Pastoral Company, Pty Ltd, Emin Pastoral Company Pty Ltd and Bilyana Pastoral Company Ltd25/11/2013
Wangan and Jagalingou People11/12/2008
Janice Barnes, Jessie Driver, Owen McEvoy, Deree King and Patrick Fisher on their own behalf and on behalf of the Wangan and Jagalingou People11/12/2008
Noel Pearson1/01/1965
Janice Austin & others on behalf of the Kirrae Whurrong People 
Warrangku People
Dulhunty People
Thanakwith People
Barry Taylor, Kevin Allen and others on behalf of the Njamal people
Teddy Hunter and others
Yugul Mangi Group of Elders
Gordon Coulthard and others on behalf of the Adnyamathanha people
Anthony Kerindun & others on behalf of the Wik and Wik Way Native Title Claim Group 
Atambaya Peoples
Djarindjin Community
George King (Murranji)
Charlie Lapthorne & others on behalf of the Thudgari People
Yakka Yakka Aboriginal Community
Glenette Greenwool & Ors on behalf of the Kowanyama People
Deborah Hobson and others on behalf of the Kuuku Ya'u People
Kuuku Ya'u People
Michael Clinch and Robert William Dunn
Enoch Tranby & others on behalf of the Jirrbal Native Title Parties
Tom Congoo & others on behalf of the Bar-Barrum Native Title Parties
Yidinji People
Dulabed and Malanbarra Yidinji People
Lorraine Muckan and others on behalf of the Combined Dulabed Malanbarra Yidinji People
Wuthathi People
Ngirtinku Group
Weipa Peninsula People
Anindilyakwa People
Yuwibara People
Innisfail Indigenous Community
Urapuntja Indigenous Community
Jarlmadangah Indigenous Community
Yakanarra Indigenous Community
Payi Payi & Ors on behalf of the Ngururrpa People
Ngururrpa People
Gundungurra People
Charlie Moore, Leslie Harris, Fay Nicholls, Theresa Bottrell, Aaron Peterson, Anita Paterson and Fredrick Brown on behalf of the Yandruwandha Yawarrawarrka People
Pilliga Aboriginal Community
Billy Fortune, John Miles, Joseph Callope, Alma Douglas, Beverly Bowyang, Gertie Douglas, Gladys Callope, Janet Busch, Clara Booth, Janette Owens, Maureen Douglas and the Tagalaka People
Valerie Douglas, Cecil Goodman, Roger Kelly on their own behalf and on behalf of the Lardil, Yangkaal, Gangalidda and Kaiadilt Peoples
Yuelamu Indigenous Community
Leslie Hayes & Ors on behalf of the Thalanyji People
David Doolan, Valerie Naylon Fuschtei, Christine Lennon and Arthur Ah Chee for and on behalf of the native title claimants in Irrwanyere Mt Dare (SAD66/05)
Taepadhighi People
Tjungundji People
Alex Bond, Bessie Bond, Alex Davidson, Barry Donas, Bill Glenbar, Lurlene Henderson, Lynette Johannessen, Andy Muckan, Melita Orcher and Edna Van Hemmen on their own behalf and on behalf of the Kabi Kabi People
Kabi Kabi People
Vera Florence Ketchell and others on behalf of themselves and on behalf of the Ngadjon-Jii People
Linda Jane Vilder, Dulcie Nicholls, Yvonne Stewart, Stan Kay, Norman Graham and Brian Kelly on behalf of the Bundjalung People of Byron Bay
Billy Patch and others on behalf of the Birriliburu People
Kurrama People
Pinikura People
William Doyle, Noelene Dempsey, Ilona Parter, Sonny Condren, Hazel Munro, Sue Samardin Jr, Pat Kyle, Connie Craigie and Doug Bruce on their own behalf and on behalf of the Kalkadoon People.
Alison Liddy, Gavin Bassani and Peter Peter
Wagga Wagga Indigenous Community
Pikilyi landholding group
Dawn Hart and others on their own behalf and on behalf of the Djiru People
Gary John Murray and others on behalf of the Dja Dja Wurrung Native Title Group
Jessie Brown and others on behalf of the Dragoman People
Leslie Harris and others on behalf of the Yandruwandha Yawarrawarrka People
Mark Albury and others on their own behalf and on behalf of the Karingbal Native Title Claim Group
Selwyn James Appo and others on their own behalf and on behalf of the Port Curtis Coral Coast Native Title Claim Group
Russell Tatow and others on their own behalf and on behalf of the Iman People Native Title Claim Group
Louis Boyd Toby and others on their own behalf and on behalf of the Gangulu Native Title Claim Group
Sally Mumbin, Denise Williams and Bill Harvey Snr on behalf of the Wardaman and Jawoyn People
Meun Lifu on his own behalf and on behalf of the Gudang Yadhaykenu Peoples
Len Royee and Lorraine Muckan on behalf of the Combined Dulabed and Malanbarra Yidinji People
Victor Barunga, Heather Umbagai, Kenny Oobagooma, Janet Oobagooma, Donny Woolagoodja, Nelson Barunga and Fredmund Oobagooma
Jipalpa-Winitjaru landholding group
Bethena McDonnell on her own behalf and on behalf of the Seven Rivers Angkamuthi Peoples
Yarripilangu-Karrinyarra landholding group
Watakinpirri landholding group
Winparrku landholding group
Patricia Conlon and Others
Katherine George and Others
Yiman People
Western Wakka Wakka People
Barunggam People
Arthur Charles Johnson, Michael Andrew Johnson and Shirley Ann Walker on their own behalf and on behalf of the Wulgurukaba People
Abraham Muriata on his own behalf and on behalf of the Girramay People
Patricia Fraser and others on their own behalf and on behalf of the Bidjara Native Title Claim Group
Murray Walden Jnr and Others on behalf of the Gangalidda and Garawa Peoples
Harry Jakamarra Nelson, Jacob Jungarrayi Spencer and Bob Jupurrurla Dixon
Liyartu-Walamarnta Group
Tom Congoo and others on their own behalf and on behalf of the Bar-Barrum Native Title Parties
Wakathuni Indigenous Community
Gerald McKenzie and others on their own behalf and on behalf of the Jirrbal Native Title Parties
Injinoo Indigenous Community
Jangerie Jangerie People
Djaku-nde People
Wakka Wakka People
Wilyuku Group
Warninki-Kajalangujku Group
Walamarnta Group
Turrutpa-Jalapirri Group
Pinkakujarra Group
Len Royee and others on their own behalf and on behalf of the Combined Dulabed and Malanbarra Yidinji People
Marlinja/Kidpawurru
Cecelia Ropeyarn on her own behalf and on behalf of the Atambayah Peoples
Kurrawkurrawka/Kilikilika/Wajilan Group
Cyril Couchy & others on their own behalf and on behalf of the Wakka Wakka People 
Kularja Group
Ijiparta Group
Jarrimanu Group
James Saltner and others on their own behalf and on behalf of the Djaku-nde and Jangerie Jangerie Peoples
Cyril Couchy & others on their own behalf and on behalf of the Wakka Wakka People
Pompey Raymond
Philip Ulamari
Wajarri Yamatji Registered Native Title Claimants on their own behalf and on behalf of the Wajarri Yamatji Registered Native Title Claim Group
Bernard Pontiari Japalyi on behalf of the Jiyil and Yilyilimawu Gurindji People
East Comet/West Dawson People
Murranjayi Group
Barker Bryant and others, on behalf of the Far West Coast Native Title Group
Kalumburu Indigenous Community
Katanning Indigenous Community
Sunshine Coast Indigenous Community
Ngaro People
Inala Indigenous Community
Nulleywah Indigenous Community
Pinjarra Indigenous Community
North Stradbroke Island Indigenous Community
Juru, Gia and Ngaro people
Circular Head Indigenous Community
Wiluna Indigenous Community
Meekatharra Indigenous Community
Pukatja Indigenous Community
Angumothimaree Paynaranama People
Traditional Owners from coastal Maningrida to the headwaters of the Katherine and Mann Rivers
John Maxwell Lovett, Christina Isabel Saunders, Eugene Samuel Lovett and Georgina Helen Redfern on behalf of the Gunditjmara People
Nicholas Cooke and Alice Smith on behalf of the Innawonga and Bunjima Peoples
Minmarama Park Community
Geraldton Indigenous Communtiy
Daguragu and Kalkaringi Indigenous Communities
Derby Indigenous Community
Mid West Football Academy Indigenous Parent Body
Djugarargyn Indigenous Community
Laverton Indigenous Community
Yuendumu Indigenous Community
Yilpara Indigenous Community
Kuku Thaypan People
Peppimenarti Indigenous Community
Rosie Charlie on behalf of the Leregon (Langanjun) Clan of the Yawuru People
George Mye
Victor Nona
Christopher Robert Bodney
Edna Bropho
De Rose, Peter
Gale, Dennis Charles
Neowarra, Paddy
Wama, Paddy
Cyril Stephen
Patrick Thaiday
Philomena David
Silen David
Shepparton Indigenous Community
Ned David
Gnardumunn Indigenous Community
Tommy Lyons
Nona on behalf of the Saibai Dauan, Mabuiag, Badu and Boigu Peoples
Lota Warria on behalf of the Kulkalgal
Christopher Bodney
Ceduna Indigenous Community
Napranum Indigenous Community
Kempsey Indigenous Community
Guruma People
Junee Indigenous Community
Elcho Island Indigenous Community
Lombadina Indigenous Community
Coonabarabran Indigenous Community
Ardyaloon Indigenous Community
Charles David
Wiri People
Townsville Indigenous Community
Roma Indigenous Community
Githabul People
Ngunnawal People
Tagalaka People
Thalanyji People
Ramindjeri People
Walgalu People
Walmajarri People
Wargamay People
Warumungu People
Wathaurong People
Mimili Indigenous Community
Wiradjuri People
Tiwi Indigenous Community
Wonnarua People
Worimi People
Wurundjeri People
Yankunytjatjara People
Yawuru People
Yirrganydji People
Yuin People
Tumut Indigenous Community
Cherbourg Indigenous Community
Ivanhoe Indigenous Community
First Peoples of the River Murray & Mallee Region
Avonvale Indigenous Community
Wik Mungkan People
Kaltjiti Indigenous Community
Australian Capital Territory Aboriginal and Torres Strait Islander Community
Ayr Indigenous Community
Bagot Indigenous Community
Hunter Indigenous Community
Borroloola Indigenous Community
Broome Indigenous Community
Adelaide Indigenous Community
Perth Indigenous Community
Indulkana Indigenous Community
Inverell Indigenous Community
Kalka Indigenous Community
Beswick Indigenous Community
Burringurrah Indigenous Community
Karalundi Indigenous Community
Canteen Creek Indigenous Community
Pipalyatjara Indigenous Community
Mildura Aboriginal Community
Lajamanu Indigenous Community
Mullewa Indigenous Community
Mungindi Indigenous Community
Inkerman Traditional Owners
St George Indigenous Community
Amata Indigenous Community
Murray Bridge Indigenous Community
Binjari Indigenous Community
North Eastern Tasmanian Indigenous Community
Nauiyu Nambiyu Indigenous Community
Alan Douglas Hatfield, David Raymond James (deceased), Robert Michael Muir, Rodney William Mann, Warren John Malone and Vanessa Ross
Barmera Indigenous Community
Les Budby and Cecil Brown Jnr on behalf of the Barada Barna People
Edward Ah Sam & others as the native title claimant for native title determination application QUD556/2015 (Mitakoddi and Maya People #5)
Kathleen Eva Pinkerton & others for and on behalf of themselves and the Widi Mob Claim Group
Frederick Taylor & others on behalf of Yamatji Nation Claim
Girramay People
Abraham Muriata & another on behalf of the Girramay People #2
Yamatji People
Clive Lyndon, Lorna Corbett and Ruben Lyndon on behalf of the Budina People
Josephine Forrest & others on behalf of the Yi-Martuwarra Ngurrara Native Title Group
Kankawarla, Kanturrpa, Jajinyarra, Linga, Patta, Pirrtangu, Purrurtu, Wapurru and Yurtuminyi Landholding Groups
Robin Johns (ON BEHALF OF THE JALALABAYN GROUP)
SMILER LARGUT (ON BEHALF OF THE LIWAJA GROUP AND THE BADPA (DALY WATERS) GROUP)
Annie Wonga and others on behalf of the Wanyurr Majay People
Charles Bigie on his own behalf and on behalf of the Dauan People
Yinhawangka People
Palyku People
Kerry Blackman, Dean Sarra, Lurleen Blackman, Richard Johnson, Nathanael Minniecon and Matthew Cooke on their own behalf and on behalf of the Bailai, Gurang, Gooreng Gooreng, Taribelang Bunda People
Elliott McNamara, Barry Croft and Howard Richards on behalf of the Barngarla People
Franklyn Nannup & others
Boonthamurra People  
Abraham Muriata and Claude Beeron on behalf of the Girramay People #2
Kerry Blackman, Dean Sarra, Lurleen Blackman, Richard Johnson, Nathaniel Minniecon, Matthew Cooke and Neville Johnson
Valentine Nona, Leonard Andy, Cherrie Glasson, Wesley Lenoy, Rona Hart
Parnkalla People
Michael Ross and others on their own behalf and behalf of the Cape York United Number 1 Claim and Patricia Pascoe and others on their own behalf and on behalf of the Kanthanampu People
Patricia Pascoe and others on their own behalf and on behalf of the Kanthanampu People
Dieri People
Marjorie Charlie and others
Les Budby and Cecil Brown Jnr on their own behalf and on behalf of the Barada Barna People
Wuyaliya Warrgi estate group
The Nirrina group, the Yingawunarri group, the Purrurruka group, the Yilyilmarri group and the Billinara group
Nelson Hogan Durrayjaba and others
Phillip Wallis and others on behalf of the Wuthathi, Kuuku Ya'u and Northern Kaanju People
Johnson Chippendale and others on behalf of the Wuthathi People #2
Vincent Coulthard and others
Russell Coulthard and Alwyn Hamilton McKenzie
Selena Blakeney and others on behalf of the Yaegl People #1
Judy Breckenridge and others on behalf of the Yaegl People #2
John Watson and others on behalf of the Nyikina Mangala People
John Ashburton and others on behalf of the Puutu Kunti Kurrama People and the Pinikura People
Beregumayin Group
Liwaja Group
Margaret Todd, Lindsey Todd and Phyllis Harris
Mark Wallace and others on behalf of the Boonthamurra People
Gepp-Kennedy & others on behalf of the Dieri People
Rrumburriya Mararabarna estate group
Birriliburu People
Kurungal people
Kenneth Andrew Vivian (as executor for estate of Jillian Mary Jenyns)
Annie Isaac and Dinah Norman (on behalf of the Rrumburriya Borroloola Group)
Birri Gubba People
Bar-Barrum People
Barry Croft and others as the Barngarla Registered Native Title Claimants
Barry Croft, Elliot McNamara and Howard Richards on behalf of the Barngarla Native Title Claim Group
Kooma People
Johnson Chippendale & others on their own behalf and on behalf of the Wuthathi People
Frederick Stream, Elsa Derschow and Cheryl Yuline for themselves and on behalf of all Palyku People
Dinny McKellar, Phillip Eulo, Elizabeth McNiven, Margaret Hearn, Carolyn Hooper and Melissa Bryan on behalf of the Budjiti People
Violet Clark & others on their own behalf and on the behalf of the Gariwerd People
Florence Bell & others on behalf of the Wakka Wakka People #3
Yadaikana (Yadhaykenu) Peoples
Yalata People
Yeerrkoya People
Yinwam (Yianh) Peoples
Yupungathi People
Ywel Anmatyerr People
Jagera / Yuggera People
Jenny Creek Snr and others on their own behalf and on behalf of the Traditional Owners of Toolka Land Trust
Birriah People
Wulli Wulli People
Nywaigi People
Wik and Wik-Way People 
Bonwyn Bancroft, Gary Brown, Andrew Donnelly, Leonard Gordon, Kathy Malera-Bandjalan, David Mundine, Terrence Robinson, Tim Torrens, David Walker and Graeme Walker on their own behalf and on behalf of the Western Bundjalung People
Ugarapul People
Daphne Jackson and Brian Shillingsworth on their own behalf and on behalf of the Mardigan People
Robert Clancy & Ors on behalf of the Auburn Hawkwood People
Auburn Hawkwood People
Sandy Davies & others for and on behalf of themselves and the Hutt River Claim Group
Leedham Papertalk & others for and on behalf of themselves and the Widi Mob Claim Group
Stephen Kelly & others for and on behalf of themselves and the Southern Yamatji Claim Group
NM [name withheld for cultural reasons], Nigel Wilkes & others
Malcolm Ryder & others
Reg Yarran (Jnr) & others
Donald Hayward & others
Glen Colbung & others
signatories on their own behalf and on behalf of the Awabakal and Guringai People
Larry Woosup and others
Mayala People
Alngith People
Barada Barna People
Bigambul People
Budina People
Gia People
Ilkewartn People
Gurungu/Kulumintini People
Jagera People
Jinibara People
Ankamuthi People
Jarowair People
Juru People
Wongkumara People
Mamu People
Shane Phyball and others on behalf of the Gumbaynggirr People
Muundhiwarra People
Ngarlawangga People
Ngurrara People
Noongar People
Olkola/ Kunjen People
Olkola People
Puutu Kunti Kurrama People
Quandamooka People
Taribelang Bunda
Kuku Thaypan People
Thoo Thoo Wanhina People
Thudgari People
Gungarakany People
Teddy Biljabu, Kevin Fred, Patricia Fry, Lindsay Hardcase, Grant Judson, Ben Odapanie, Colin Peterson, Neil Pitu (Bidu), Pincher Rubin, Nancy Taylor and Kenny Thomas on behalf of the Martu No 1 Claim Group
Mora Ellen Mason
Janet Busch and others on their own behalf and on behalf of the Tagalaka People #2
Edie King, Ruth McKenzie, Howard Doolan, Emily Churchill, Dean Ah Chee and Marilyn Hull for and on behalf of the native title claimants in Eringa (SAD6010/98) and Eringa No 2 (SAD6002/99)
The Combined Mandingalbay Yidinji Gunggandji People
Warrungu people
Victor Lawrence, Allan Creek and Phillip Port, on their own behalf & on behalf of the Wik Mungkan People, the Southern Kaanju People and the Ayapathu People.
Mark Lockyer, Neil Finlay, Jack Alexander and Gloria Lockyer on their own behalf as Registered Native Title Claimant and on behalf of the the Kuruma Marthudunera People
Aba Dhalpirrjawarra People
Bagaarrmuguwarra People
Wayne William Crisp and Glenda Desley Crisp
Tjayiwara Unmuru People
George Wayne Shadforth and Joanne Shadforth 
Ilperrelhelam, Malarrarr, Nwerrarr, Meyt, Itnwerrengayt and Ampwertety landholding estate groups
Western Downs Unclaimed Area Native Title Group
Burdal Yarrkala group
Barry Fisher, David Hudson and Noel Lacey on their own behalf and on behalf of the Ewamian People [the registered native title claimant for the Ewamian People Native Title Claims: QUD6009/99 and QUD6018/01 
Lynette Dunn and Nabaru (Billy) Landy on behalf of the Karnapyrri Claim Group
Mr Gary Manballoo, Ms Amy Marrapunyah, Ms Ivy Brumby, Ms Jessie Brown, [JE (dec)], Ms Marie Dowling, [RB (deceased)] on behalf of the Dagoman People.
Mavis Sarmardin, David Riley, Marlene Speechley, Elizabeth Dempsey, Thelma Parker and Charles Page Jnr. on behalf of the Bularnu Waluwarra and Wangkayujuru Peoples #1 and Bularnu Waluwarra and Wangkayujuru Peoples #2.
Alfred Nathan et al
Mr Ludwig Benignus Jochheim
Reginald Joseph Morganson, et al
George King on behalf of the Yingawurnarri Estate Group
Patricia May Brimble, Raymond Wake, Marie Coleman and Elsie Kyle on their own behalf and on behalf of the Gia People
Peter De Rose and Mary Anderson for and on behalf of the Tjayiwara Unmuru People
Victor Maund, Stephen Brooks, Alfred Joyce, Henry Epong, Anthony Edwards, Brenda Matheson and Dean Purcell on their own behalf and on behalf of the Mamu People
Keith Rory and Others
Dino Fiorino Penna and Norma Myrtle Penna 
Jessie Roberts and & Others (for and on behalf of the Najig and the Guyanggan Nganawirdbird Groups)
Napau Pedro Stephen
The Ngapurrpinkakujarra group, the Narrwan group, the Walanypirri group, the Yingawunarri group, the Purrurruka group, the Yilyilyimarri group, the Japuwuny-Wijina group, the Bilnara group, the Wampana group
Gudjala People
The Ngapurrpinkakujarra group, the Narrwan group, the Walanypirri group, the Yingawunarri group, the Narlwan group
Mirtartu, Warupunju, Arrawajin and Tijampara Landholding Groups
Wadja People and Gangulu Nation
Kuruma Marthudunera People
Ngapurrpinkakujarra Group, the Yingawunari Group, the Narlwan Group, the Luwaja Group, the Tururrutpa Group, the Beregumayin-Ngarrajanaggu Group
Muluridji People
Hughie Tjamie and Keith Minungka on behald of the Eringa No 3 Native Title Claim Group
Billy Atkins, Miriam Atkins, Slim Williams, Kate George, Stan Hill and Anthony Charles in their capacity as the registered native title claimant for the Gingirana People
Clem Riley and Mervyn Riley on their own behalf and on behalf of the Muluridji People #2
Margaret Smallwood et al
James Hill, Martina Jacobs and Jeffrey Lammermoor on their own behalf and on behalf of the Yirendali People
Billy Fortune, Gladys Callope, Janet Busch, Janette Owens, Beverly Bowyang and Maureen Douglas
Bamarrnganja group
Warranangku Group
Lija/Muwartpi Group
Pinda (OT Downs) group
Karranjini Group
Darcy Hunter and others on behalf of the Nyangumarta people
Kinbininggu group
The Badpa Group
Murrumggum Kunakingka group
Guyal Bardi Bardi group
Longreach Birdum Group
The Guyal Wurrungguy group
Clancy Baker, Ian Connolly and Keith Mathieson Jnr on their own behalf and on behalf of the Muluridji People
CG (deceased) and others on behalf of the Badimia People
Elliot McNamara, Barry Croft and Howard Richards in their own right and on behalf of the Barngarla People
Gunditjmara Native Title Group
Darumbal People  
Larry Woosup, Asai Pablo, Charles Woosup, Walter Moses, Anzac McDonnell, Francis Brisbane, Meun Lifu, George Pausa and Bernard Charlie on their own behalf and on behalf of the Northern Cape York #1 Peoples
Linda Crombie, Brenda Shields, Sharon Lucas, Hadyn Bromley and Arthur Ah Chee for and on behalf of the native title claimants in Wangkangurru/Yarluyandi
Banjo Morton Apetyarr and others
Bronwyn De Satge and others on behalf of the Butchulla People #2
John Walter Graham and others on behalf of the Ngadju People
Victor Willis and others on behalf of the Pilki People
Patrick Silvester and others on behalf of the Iman People #2
Andrew Starkey and Joyleen Thomas
Lawrence Daphney and others on behalf of the Kowanyama People
Marshall Foster, Bradley Raymond Saunders, Reeghan Finlay, Jamie Robert Frid, Don Harding, Michelle Saunders, and Grant Jackson on behalf of the Gunggari People
Terrance Taylor and Jacky Green on their own behalf and on behalf of the Gangalidda and Garawa People
Northern Cape York Group #2
Connie Isaacs and anor on behalf of the Turrbal People
Raymond Lampton and Others on behalf of the Juru People
Brenda Smirke and others on behalf of the Jurruru People
Desmond Sandy and others on behalf of the Yugara/Yugarapul People
April Peter and others
Benjamin McDinny and others
Betty Jack and others
Billy Coolibah Rapsin Ngajapa & others
Eric Rory and Others
Gorringe and others on behalf of the Mithaka People
Tony Green and others
William Charles Bates and others on behalf of the Barkandji Traditional Owners
Terrence Taylor and Jacky Green on their own and on behalf of the Gangalidda and Garawa Peoples #2
Elizabeth Dodd, Andrew (Smokey) Anderson, Gloria Santo, Christine Hero and Priscilla Michelle Huen on their own behalf and on behalf of the Gudjala People 
Mr Lloyd Stewart (aka Con Stewart), Ms Evelyn (Dawn) Johnson and Mrs Catherine (Nola) Joseph on their own behalf and on behalf of the Tableland Yidinji People
Lynette Gail Blucher and others (the Gaangalu Nation People Applicant)
Esther Henderson and others
Janet Busch and others (Tagalaka Party)
Richard Doyle et al on behalf of the Iman People
Brian Sullivan, Valerie Punch, Hazel Sullivan, Stan Sullivan and Allan Naumann on their own behalf and on behalf of the Yulluna People #3
Churchill Jones and others on their own behalf and on behalf of the Yinhawangka People
Anderson & others on behalf of the Wulli Wulli People
Gooniyandi People
The Esperance Nyungar People
Bandjalang People
Bronwyn De Sagte, Roderick Tobane, Belinda Barrowcliffe, Shirley Blake, Gemma Cronin, Sandra Page, Lurline Lillian Burke, Cepha Roma and Brett Nutley on their own behalf and on behalf of the Butchulla People
The Jalalabayn Group, the Beregumayin Group and the Bobobinnga Group
Carol Prior, Raymond Lampton, Colleen Power, Raylene Oui, Tanya Chatfield, Iris Glenbar, Raymond Gaston and Lenora Aldridge on their own behalf and on behalf of the Juru People
Jabirr Jabbir People
Fred Coleman, Erica Walker, Ross Ford, Dwayne Lewis Musgrave, Jeanne Lyall, Paul Turpin and Conrad Yeatman (Jnr) on their own behalf and on behalf of the Thaypan People
Burdal Jilajaja, Burdal Kamanja, Burdal Mingkanyi, Burdal Marrgarani, Guyal Manaburru, Guyal Dumnyungatanyana, Guyal Wandanya, Murrungun Baluganda, Mambaliya Ngubayin/Binda, Mambaliya Nangkuya Estate Groups
Gunggari People #3
Greg Hook, Justin Hook, Peter Tonon, Claudine Ward, Gary David Ward, Shane Andrews Ward and Yan Ward
Jalalabayn Group
Jalalabayn Group
Bunuba People
David Miller & others on the behalf of the Birriah People
Guyal Ambulya, Guyal Muynmin, Budal Labanga, Murrungun Balaganda, Mambaliya Ngubayin and Mambaliya Wungurrindjirr Groups
Mamu People
Wubalawun Group, the Jalalabayn Group, the Badpa (Daly Waters) Group and the Liwaja Group
Veronica Williams-Bennell, Diane Clinch, Jarman Jamieson, Graham Tucker, Elaine Bullen and Jenny Woods for and on behalf of the Esperance Nyungars Native Title Group
David Miller, Gracelyn Smallwood, et al

Was this useful? Click here to fill in the ATNS survey