Native Title Holders (Native Title Act)
Aboriginal and Torres Strait Islander people who are registered as native title holders under the Native Title Act 1993 (Cth).
NameDateDocuments
Janice Barnes, Jessie Driver, Owen McEvoy, Deree King and Patrick Fisher on their own behalf and on behalf of the Wangan and Jagalingou People11/12/2008
Wangan and Jagalingou People11/12/2008
Akwerlpe-Waake People
Pinkakujarra Group
Turrutpa-Jalapirri Group
Walamarnta Group
Warninki-Kajalangujku Group
Wilyuku Group
George King (Murranji)
Ngururrpa People
Arrawatyen People
Lyentyawel Ileparranem People
Iliyarne People
Torres Strait Islanders of the Regional Seas Claim Group
Alyawarr, Kaytetye, Arrapere, Pwetyalaneme, Mappette, Oorobora and Atnwallya Peoples
Agnes Walker, Eileen Walker, Hazel Douglas, John Walker Jnr and Peter Fischer on behalf of the Eastern Kuku Yalanji People
First Peoples of the River Murray & Mallee Region
Ngirtinku Group
Jipalpa-Winitjaru landholding group
Kiwirrkurra People
The Nirrina group, the Yingawunarri group, the Purrurruka group, the Yilyilmarri group and the Billinara group
Alan Young on behalf of the Ngapurrpinkakujarra Group, the Yingwunarri Group, the Liwi Group, the Luwaja Group, the Nirrina Group and the Beregumayin-Ngarrajanaggu Group
Murray Walden Jnr and Others on behalf of the Gangalidda and Garawa Peoples
Timothy James Malachi, Gavin James Kendall, Isobella Jennifer Coleman, Danny Timothy Coleman, Horace Lowdown, Jerry Ned, Freddie Glen Coleman, Paul Michael John Ballie and Ivan James Ned on behalf of the Strathgordon Mob
Winparrku landholding group
Watakinpirri landholding group
Murranjayi Group
Pikilyi landholding group
Marlinja/Kidpawurru
Patta Warumungu People
Jarrimanu Group
Ijiparta Group
Kularja Group
Kurrawkurrawka/Kilikilika/Wajilan Group
Liyartu-Walamarnta Group
Payi Payi & Ors on behalf of the Ngururrpa People
Yarripilangu-Karrinyarra landholding group
Mandilarri People
Felix Edgar, Frank Sebastien, Francis Djiagween, Patrick Dodson and Joseph 'Nipper' Roe on behalf of the Rubibi Community
Wanjina-Wunggurr Community
Alyawarr, Kaytetye, Warumungu, Wakay Native Title Claim Group
Yangkaal People
Nyikina Mangala People
Martu People
Arrernte People
Kulkalgal People  
Bardi and Jawi people
Paakantji People
Pila Nguru People
Damuth People
Mualgal People
Saibai People
Dauanalgaw (Dauan) People
Tjurabalan People
Gebaralgal People
Djabugay People
Nyangumarta People
Ngarinyin People
Masig People
Lardil People
Karajarri People
Kaiadilt People
Iama People
Ms Jorna Murphy Nappangardi, Kwementyaye (Gordon) Jangala Nappa, Lesley Foster Ampetyan, Alan Philimac Kngwarrey, Alec Peterson Apetyarr, Jimmy Jones Ampetyan, Kwemenyaye (Peggy) Wickham Apetyarr, Barry Wickham Apetyarr, Jemima Foster Apetyarr and others
Gangalidda People
Beryl Buller, Harry Gertz, Ernest Hoolihan, Hazel Illin, Narda Kennedy, Elsie Thompson on their own behalf and on behalf of the Native Title Group, the Gugu Badhun People
Arakwal People
Evelyn Crafter Nappangarti, Brian Crafter Jangali, Gaye Foster Napaljarri and Jeremy Dawson Juppurula on behalf of the Patta Warumungu People
Guruma People
Anthony Bennell and Others
Badulgal People
Nona on behalf of the Badulgal
The Ngapurrpinkakujarra group, the Narrwan group, the Walanypirri group, the Yingawunarri group, the Narlwan group
Gooreng Gooreng People
Indjalandji-Dhidhanu Native Title Holders
Richard Doyle & others on behalf of the Iman People #2
SMILER LARGUT (ON BEHALF OF THE LIWAJA GROUP)
SMILER LARGUT (ON BEHALF OF THE LIWAJA GROUP AND THE BADPA (DALY WATERS) GROUP)
Robin Johns (ON BEHALF OF THE JALALABAYN GROUP)
Kankawarla, Kanturrpa, Jajinyarra, Linga, Patta, Pirrtangu, Purrurtu, Wapurru and Yurtuminyi Landholding Groups
Yindjibarndi People
Judy Breckenridge and others on behalf of the Yaegl People #2
Kalkadoon People
Dieri People
Kooma People
Eringa Native Title Claim Group
Kurungal people
Rrumburriya Mararabarna estate group
Wuyaliya Warrgi estate group
Liwaja Group
The Ngapurrpinkakujarra group, the Narrwan group, the Walanypirri group, the Yingawunarri group, the Purrurruka group, the Yilyilyimarri group, the Japuwuny-Wijina group, the Bilnara group, the Wampana group
Waanyi People
Jenny Creek Snr and others on their own behalf and on behalf of the Traditional Owners of Toolka Land Trust
Taungurung People
Auburn Hawkwood People
Robert Clancy & Ors on behalf of the Auburn Hawkwood People
Yuwibara People
Ankamuthi People
Bar-Barrum People
Girramay People
Boonthamurra People  
Birriah People
Parnkalla People
Russell Doctor & others on their own behalf and on behalf of the Bigambul People (QUD101/2009)
Ngurrara People
Ngarlawangga People
Juru People
Jinibara People
Budina People
Selena Blakeney and others on behalf of the Yaegl People #1
Wulli Wulli People
Clancy Baker, Ian Connolly and Keith Mathieson Jnr on their own behalf and on behalf of the Muluridji People
Richard Doyle et al on behalf of the Iman People
Lynette Dunn and Nabaru (Billy) Landy on behalf of the Karnapyrri Claim Group
Teddy Biljabu, Kevin Fred, Patricia Fry, Lindsay Hardcase, Grant Judson, Ben Odapanie, Colin Peterson, Neil Pitu (Bidu), Pincher Rubin, Nancy Taylor and Kenny Thomas on behalf of the Martu No 1 Claim Group
Tjaruwa Anderson
The Combined Mandingalbay Yidinji Gunggandji People
Antakarinja Matu-Yankunytjatjara (Aboriginal Corporation)
John Watson and others on behalf of the Nyikina Mangala People
Jessie Roberts and & Others (for and on behalf of the Najig and the Guyanggan Nganawirdbird Groups)
Mr Paola Smith, Ms Maxine Gooda, Mr Peter White, Mr Ronny Watson (also known as Ronald Watson) and Mr Eric Hood as the Applicants for Native Title Determination Application QUD80/09 (Kullilli People)
Clem Riley and Mervyn Riley on their own behalf and on behalf of the Muluridji People #2
Hughie Tjamie and Keith Minungka on behald of the Eringa No 3 Native Title Claim Group
Muluridji People
Ngapurrpinkakujarra Group, the Yingawunari Group, the Narlwan Group, the Luwaja Group, the Tururrutpa Group, the Beregumayin-Ngarrajanaggu Group
Ngarluma People
Mirtartu, Warupunju, Arrawajin and Tijampara Landholding Groups
Ngapurrpinkakujarra group, the Yingawunarri group, the Purrurruka group
Illona Parter and others on their own behalf and on behalf of the Kalkadoon People
Wubalawun Group, the Jalalabayn Group, the Badpa (Daly Waters) Group and the Liwaja Group
Tony Green and others
April Peter and others
Brenda Smirke and others on behalf of the Jurruru People
Antakirinja Matu-Yankunytjatjara People 
Gunditjmara Native Title Group
The Jalalabayn Group, the Beregumayin Group and the Bobobinnga Group
Marshall Foster, Bradley Raymond Saunders, Reeghan Finlay, Jamie Robert Frid, Don Harding, Michelle Saunders, and Grant Jackson on behalf of the Gunggari People
Reginald Joseph Morganson, Danny Hooligan and Walter Blohm
Veronica Williams-Bennell, Diane Clinch, Jarman Jamieson, Graham Tucker, Elaine Bullen and Jenny Woods for and on behalf of the Esperance Nyungars Native Title Group
Paola Smith, Peter White, Ronny Watson (also known as Ronald Watson), Stephen Hagan, Judith Conlon, Brenda Fisher, Kayleen Hopkins and Elizabeth McAvoy on behalf of the Kullilli People (QUD80/2009)
Mamu People
Guyal Ambulya, Guyal Muynmin, Budal Labanga, Murrungun Balaganda, Mambaliya Ngubayin and Mambaliya Wungurrindjirr Groups
Jalalabayn Group
Gunggari People #3
Burdal Jilajaja, Burdal Kamanja, Burdal Mingkanyi, Burdal Marrgarani, Guyal Manaburru, Guyal Dumnyungatanyana, Guyal Wandanya, Murrungun Baluganda, Mambaliya Ngubayin/Binda, Mambaliya Nangkuya Estate Groups
The Esperance Nyungar People
Gudjala People
Jalalabayn Group

Was this useful? Click here to fill in the ATNS survey