Native Title Claimants (registered)
Aboriginal and Torres Strait Islander people who have made an application for the legal recognition of their native title rights and interests with the Federal Court and who have fulfilled the requirements to be included on the Register of Native Title Claims.
NameDateDocuments
Leslie Weribone and others in their capacity as the registered native title claimants for the Mandandanji People's native title claim6/11/2008
Wangkumarra People
Mirrar People
Alawa People
Trevor Close
Nicholas Cooke and Alice Smith on behalf of the Innawonga and Bunjima Peoples
John Maxwell Lovett, Christina Isabel Saunders, Eugene Samuel Lovett and Georgina Helen Redfern on behalf of the Gunditjmara People
Dickey Cox on behalf of the Yungngora People
Gary Hudson and Others on their own Behalf and on Behalf of the Kowanyama Native Title Group.
Southern Barada & Kabalbara People
Anthony Kerindun and others on their own behalf and for and on behalf of the Wik and Wik Way Peoples 
Darug People
Kevin Lance Quall on behalf of the Danggalaba & Kulumbiringin People
Erubam Le People
William John Kennedy (Senior) and Kaylene Pamela Clarke
Latji Latji and Wergaia Peoples
Mr George Dempsey Peltharre, Kwementyaye Cleary Angale, Ronnie Webb Peltharre, Raymond Webb Penangke
Native Title Parties to the West MacDonnell National Park Indigenous Land Use Agreement
Ms Jorna Murphy Nappangardi, Kwementyaye (Gordon) Jangala Nappa, Lesley Foster Ampetyan, Alan Philimac Kngwarrey, Alec Peterson Apetyarr, Jimmy Jones Ampetyan, Kwemenyaye (Peggy) Wickham Apetyarr, Barry Wickham Apetyarr, Jemima Foster Apetyarr and others
Lesley Foster Jampijinpa, Jimmmy Jones Jampijinpa, Mick Waake Jampijinpa, Mona Heywood Nungarrayi
Dorothy Lawson, Phillip Lawson and Others on behalf of the Barkandji People
Port Curtis Coral Coast Native Title Claim Group
Mr Lui David and others
Ben Ward, Kim Aldus, Frank Chulung, Sheba Dignari, Maggi John, Chocolate Thomas, Danny Wallace, Carol Hapke, Nancy Dilyai, Pamela Simon, Jerry Moore and Paddy Carlton (Miriuwung Gajerrong #4 Claimants)
Kulumbiringin People
Wagaman People
Iman People # 2 Native Title Claim Group
Gangulu Native Title Claim Group
Sonia Gala and others on behalf of the Butchulla People
Kate Doolan and others on behalf of the Butchulla Land and Sea Claim Applicants
David Doolan, Valerie Naylon Fuschtei, Christine Lennon and Arthur Ah Chee for and on behalf of the native title claimants in Irrwanyere Mt Dare (SAD66/05)
Alan Griffiths and William Gulwin on behalf of the Ngaliwurru and Nungali Peoples
Payi Payi & Ors on behalf of the Ngururrpa People
Lindsay Bird Ampetyane, Harold Paine Ampetyane et al
Yirandali People
Wirangu People
Bidjara People
Wardaman People
Lillian Harrison & others on behalf of the Kangoulu
Thayorre People
Nukunu People
Ngalakan People
Mirning People
Mara People
Malgana People
Larrakia People
Kariyarra People 
Kamilaroi People
Gugu Badhun People 
Wotjobaluk People
Nguymbaarr Nguymbaarr Warra People
Ms Thelma Sullivan and others on behalf of the Kalkadoon People
Walgar People
Kudjula People
Birri People
Mary-Lou Buck on behalf of the Dunghutti People
Gurang People
Gurang People
Bailai People
Western Yalanji People
Burrnga People
Barngala People
Ngaatha Warra People
Kokotha People
Thanil Warra People
Thiithaarr Warra People
Dharrpa Warra People
Nguurruumungu Warra People
Thuubi Warra People
Nugal Warra People
Gamaay Warra People
Kaurareg People
Jirandali People
Wongatha Claim Group
Gulaal People
Murinkura People
Elizabeth Jacobs, Royce Richardson, Priscilla Broome, Lizabeth Johnson, Ernest McAvoy (Junior), Paul Hegarty, Peter Mickelo, Bernadette Anderson, Patrick Malone, Lillian Harrison, Cliff Kina, Gavin Costelloe, Marshall Saunders on behalf of the Kangoulu
Wangkangurru / Yarluyandi Peoples
Yandruwandha/ Yawarrawarrka Peoples
Yadgalah People
Wandarang People
Mingginda People
Anatakarinya People
Narungga People
Waluwarra People
Yaburara Mardudhunera People
Kuja People
Murinpatha People
Dulabed and Malanbarra Yidinji People
Nungali/Ngaliwurru People
Djamundjung People
Dangalaba People
Baryulgil Bundjalung People
Indjilandi People
Ngadju People
Pantharrpilenhe Community
Jack and Lena Cavanagh
Tubbagah People
Miriuwung Gajerrong People
Wong-Goo-Tt-Oo People
Veronica Williams-Bennell, Diane Clinch, Jarman Jamieson, Graham Tucker, Elaine Bullen and Jenny Woods for and on behalf of the Esperance Nyungars Native Title Group
Heather Wilson and Others on behalf of the Elliott (Gurungu/Kulumintini) Group and Others
Phillip Wallis and others on behalf of the Wuthathi, Kuuku Ya'u and Northern Kaanju People
William Charles Bates and others on behalf of the Barkandji Traditional Owners
Tony Green and others
April Peter and others
Victor Willis and others on behalf of the Pilki People
Linda Crombie, Brenda Shields, Sharon Lucas, Hadyn Bromley and Arthur Ah Chee for and on behalf of the native title claimants in Wangkangurru/Yarluyandi
Antakirinja Matu-Yankunytjatjara People 
Gunditjmara Native Title Group
The Jalalabayn Group, the Beregumayin Group and the Bobobinnga Group
Selena Blakeney and others on behalf of the Yaegl People #1
Northern Cape York Group #2
Judy Breckenridge and others on behalf of the Yaegl People #2
Wubalawun Group, the Jalalabayn Group, the Badpa (Daly Waters) Group and the Liwaja Group
Mamu People
Guyal Ambulya, Guyal Muynmin, Budal Labanga, Murrungun Balaganda, Mambaliya Ngubayin and Mambaliya Wungurrindjirr Groups
Jalalabayn Group
The Esperance Nyungar People
Gary John Murray, Robert Herbert Nicholls, Rodney John Carter, Graham John Atkinson, Carmel Priscilla Barry and Connie Harrison-Edwards on behalf of the Dja Dja Wurrung Native Title Group
Mr Gary Manballoo, Ms Amy Marrapunyah, Ms Ivy Brumby, Ms Jessie Brown, [JE (dec)], Ms Marie Dowling, [RB (deceased)] on behalf of the Dagoman People.
Barry Fisher, David Hudson and Noel Lacey on their own behalf and on behalf of the Ewamian People [the registered native title claimant for the Ewamian People Native Title Claims: QUD6009/99 and QUD6018/01 
Colin Johnson and others on behalf of the Port Curtis Coral Coast Native Title Claim Group
Yabi Dinah People
Jalalabayn Group
Robin Johns (ON BEHALF OF THE JALALABAYN GROUP)
Jenny Creek Snr and others on their own behalf and on behalf of the Traditional Owners of Toolka Land Trust
Jagera / Yuggera People
Wongkumara People
Ugarapul People
Thudgari People
Puutu Kunti Kurrama People
Noongar People
Ngurrara People
Mamu People
Jagera People
Johnson Chippendale and others on behalf of the Wuthathi People #2
SMILER LARGUT (ON BEHALF OF THE LIWAJA GROUP)
David Stock, Gordon Yuline, Raymond Drage, Billy Cadigan and Victor Parker on their own behalf as registered native title claimant and on behalf of the Niyayparli People.
Abraham Muriata & another on behalf of the Girramay People #2
Gkuthaarn and Kukatj People
Norman Price Pwerle, Tommy Thompson Kngwarreye, Tommy Walkabout Thangale And Lenny Nelson on behalf of members of the Akalperre, Amakweng, Alapanp, Arlwekarr, Arlpawe, Arnerre, Arnmanapwenty, Errene/Warlekerlange, Errweltye, Kwerrkepentye, Rtwerrpe, Tyarre Tyarre and Wake Landing Groups
Yorta Yorta Aboriginal Community
Timothy Lansen
Balanggarra People
Arthur Ah Chee and others
Liwaja Group
Beregumayin Group
John Watson and others on behalf of the Nyikina Mangala People
Edward Lander
Walamarnta Group
Angelina Cox, Angie Cox, Annabelle Stewart, Arness James,Charleston Cox, Darryl Hughes, Gary Hughes, Harold Ashburton,Maudie Dowton, Mitchell Drage and Maurice Daublin on behalf of the Puutu Kunti Kurrama and Pinikura People
Pompey Raymond
Jarrimanu Group
Ijiparta Group
Kularja Group
Kurrawkurrawka/Kilikilika/Wajilan Group
Liyartu-Walamarnta Group
Lyentyawel Ileparranem People
Marlinja/Kidpawurru
Murranjayi Group
Wajarri Yamatji Registered Native Title Claimants on their own behalf and on behalf of the Wajarri Yamatji Registered Native Title Claim Group
Turrutpa-Jalapirri Group
Mark Albury and others on their own behalf and on behalf of the Karingbal Native Title Claim Group
Warninki-Kajalangujku Group
Wilyuku Group
George King (Murranji)
Ngirtinku Group
Arrawatyen People
Akwerlpe-Waake People
Iliyarne People
Torres Strait Islanders of the Regional Seas Claim Group
Lorraine Muckan and others on behalf of the Combined Dulabed Malanbarra Yidinji People
Larry Woosup and others
Pinkakujarra Group
The Ngapurrpinkakujarra group, the Narrwan group, the Walanypirri group, the Yingawunarri group, the Purrurruka group, the Yilyilyimarri group, the Japuwuny-Wijina group, the Bilnara group, the Wampana group
Tjaruwa Anderson
Mark Lockyer, Neil Finlay, Jack Alexander and Gloria Lockyer on their own behalf as Registered Native Title Claimant and on behalf of the the Kuruma Marthudunera People
Clancy McKellar, Iona Dawn Smith, Ernest (Hope) Ebsworth, Rosemary (Rose) Anne Wilson, Margaret Anne Collins, Sharleen Louise Knight, Archie Ebsworth and Noelene Margaret Edwards
Yugunga-Nya People
Edie King, Ruth McKenzie, Howard Doolan, Emily Churchill, Dean Ah Chee and Marilyn Hull for and on behalf of the native title claimants in Eringa (SAD6010/98) and Eringa No 2 (SAD6002/99)
Badu People
James Hill, Martina Jacobs and Jeffrey Lammermoor on their own behalf and on behalf of the Yirendali People
Billy Atkins, Miriam Atkins, Slim Williams, Kate George, Stan Hill and Anthony Charles in their capacity as the registered native title claimant for the Gingirana People
Kuruma Marthudunera People
Mirtartu, Warupunju, Arrawajin and Tijampara Landholding Groups
Philip Ulamari
First Peoples of the River Murray & Mallee Region
Charlie Lapthorne & others on behalf of the Thudgari People
Grace Smallwood and others on their own behalf and on behalf of the Birri native title claim group
Jabirr Jabbir People
Alan Douglas Hatfield, David Raymond James (deceased), Robert Michael Muir, Rodney William Mann, Warren John Malone and Vanessa Ross
Alan George Dempsey Peltharre, Ronnie Webb Peltharre and Raymond Webb Penangke
Glenda Chalker and Rebecca Chalker on behalf of the Cubbitch Barta Clan of the Dharawal People
Dorrie Prowse and others on behalf of the Yulluna People
Timothy James Malachi, Gavin James Kendall, Isobella Jennifer Coleman, Danny Timothy Coleman, Horace Lowdown, Jerry Ned, Freddie Glen Coleman, Paul Michael John Ballie and Ivan James Ned on behalf of the Strathgordon Mob
Patricia Fraser and others on their own behalf and on behalf of the Bidjara Native Title Claim Group
Arthur Charles Johnson, Michael Andrew Johnson and Shirley Ann Walker on their own behalf and on behalf of the Wulgurukaba People
Russell Tatow and others on their own behalf and on behalf of the Iman People Native Title Claim Group
Colin Saltmere and Hazel Windsor on their own behalf and on behalf of the Indjalandji-Dhidhanu People

Was this useful? Click here to fill in the ATNS survey