Native Title Applicants
Native Title Applicants are Indigenous people who make an application to the Federal Court for the legal recognition of their native title rights and interests.
NameDateDocuments
Eddie Koiki Mabo1/01/1936
Evelyn Crafter Nappangarti, Brian Crafter Jangali, Gaye Foster Napaljarri and Jeremy Dawson Juppurula on behalf of the Patta Warumungu People
Jean Wood and others on behalf of the Yankunytjatjara/Antakirinja Native Title Claim Group
Barunggam People
Western Wakka Wakka People
Harry Jakamarra Nelson, Jacob Jungarrayi Spencer and Bob Jupurrurla Dixon
Valerie Douglas, Cecil Goodman, Roger Kelly on their own behalf and on behalf of the Lardil, Yangkaal, Gangalidda and Kaiadilt Peoples
Leslie Hayes & Ors on behalf of the Thalanyji People
Andrew Passi on behalf of the Meriam People
Payi Payi & Ors on behalf of the Ngururrpa People
Ronnie Carlton
John Maxwell Lovett, Christina Isabel Saunders, Eugene Samuel Lovett and Georgina Helen Redfern on behalf of the Gunditjmara People
Derry Downs Claimants
Lake Nash Claimants
Ooratippra Claimants
Dickey Cox on behalf of the Yungngora People
Alexander Brown, Jeffrey Brown, Clinton Coke and Charlie Coppin on behalf of the Ngarla People
Christopher Bodney
McNaught Ngallametta on his own behalf and on behalf of the Wik and Wik Way Peoples
Stanley Mervyn, Adrian Young, Livingston West and Others, on behalf of the Peoples of the Ngaanyatjarra Lands
First Peoples of the River Murray & Mallee Region
Mavis Sarmardin, David Riley, Marlene Speechley, Elizabeth Dempsey, Thelma Parker and Charles Page Jnr. on behalf of the Bularnu Waluwarra and Wangkayujuru Peoples #1 and Bularnu Waluwarra and Wangkayujuru Peoples #2.
David Stock, Gordon Yuline, Victor Parker, Raymond Drage and Billy Cadigan
Antakarinja Matu-Yankunytjatjara (Aboriginal Corporation)
Hughie Tjamie and Keith Minungka on behald of the Eringa No 3 Native Title Claim Group
Ngapurrpinkakujarra Group, the Yingawunari Group, the Narlwan Group, the Luwaja Group, the Tururrutpa Group, the Beregumayin-Ngarrajanaggu Group
Kuruma Marthudunera People
Mirtartu, Warupunju, Arrawajin and Tijampara Landholding Groups
East Comet/West Dawson People
The Ngapurrpinkakujarra group, the Narrwan group, the Walanypirri group, the Yingawunarri group, the Narlwan group
Maurice Simon
The Ngapurrpinkakujarra group, the Narrwan group, the Walanypirri group, the Yingawunarri group, the Purrurruka group, the Yilyilyimarri group, the Japuwuny-Wijina group, the Bilnara group, the Wampana group
The Nirrina group, the Yingawunarri group, the Purrurruka group, the Yilyilmarri group and the Billinara group
Raymond Long
Riley Rosewood
Button Jones
Jimmy Paddy
Victor Nona and John Manas on their own behalf and on behalf of the Badualgal and Mualgal People
Ngapurrpinkakujarra group, the Yingawunarri group, the Purrurruka group
Lota Warria on behalf of the Poruma and Masig Peoples
Lota Warria on behalf of the Kulkalgal
Edna Bropho
Christopher Robert Bodney
Pearl Joyce Connelly
Gary Mooney and others on behalf of the Yuibera People
Mary-Lou Buck on behalf of the Dunghutti People
Jack Billy on behalf of the Poruma People
Gale, Dennis Charles
Lorna Kelly and Linda Vidler on behalf of the Byron Bay Bundjalung People
Neowarra, Paddy
Mr Billy Wasaga and others on behalf of the Kaurareg People
Jeffrey James and others for the Martu People
John Dudu Nangkiriny and others on behalf of the Karajarri People
Gibuma on behalf of the Boigu People
Barry Hunter and others on their own behalf and on behalf of the Djabugay People
David on behalf of the Iama People and Tudulaig
Jimmy Brown on behalf of the Kiwirrkurra People
Clarrie Smith on behalf of the Nharnuwangga, Wajarri and Ngarla People
Rosie Charlie on behalf of the Leregon (Langanjun) Clan of the Yawuru People
Anderson & others on behalf of the Wulli Wulli People
Ngalpil and Others
Newie and Others on behalf of the Gebaralgal
Mark Anderson on behalf of the Spinifex People
John Manas on his own behalf and on behalf of the Mualgal People
Mary Yarmirr and Others
Nona on behalf of the Badulgal
De Rose, Peter
Myra Hayes and Others
Patrick Thaiday, Jack Billy and Jenson Pearson on behalf of the Warraber, Poruma and Iama Peoples
Ned David
Charles David
Silen David
Philomena David
Patrick Thaiday
Cyril Stephen
Wama, Paddy
Nona on behalf of the Saibai Dauan, Mabuiag, Badu and Boigu Peoples
Annie Isaac and Dinah Norman (on behalf of the Rrumburriya Borroloola Group)
Tadgee Limmerick, Dianne Limmerick and Maisey Hyland
Yamatji People
Abraham Muriata & another on behalf of the Girramay People #2
Frederick Taylor & others on behalf of Yamatji Nation Claim
Palyku People
David Stock and others for and on behalf of the Nyiyaparli People and the Nyiyaparli People #3
Andrew Nicholas Glenn
Russell Coulthard and Alwyn Hamilton McKenzie
Jack Cook Ngal/Jangala, Teddy Long Jupurrurla and Maggie Ross Napaljarri on behalf of the members of the Rrwerk/Mamp/Arrwek, Yinjirrpikurlangu, Janyinpartinya, Yanarilyi/Anerely and Ngarliyikirlangu Landholding Groups
Colin Freddie and others on their own behalf and on behalf of the Kankawarla, Kanturrpa, Jajjinyarra, Linga, Patta, Pirrtangu, Purrurtu, Wapurru and Yurtuminyi landholding groups
Mark Wallace and others on behalf of the Boonthamurra People
Arthur Ah Chee and others
Timmy Morgan (on behalf of the Badpa (Daly Waters)) Group
John Ashburton and others on behalf of the Puutu Kunti Kurrama People and the Pinikura People
John Watson and others on behalf of the Nyikina Mangala People
Judy Breckenridge and others on behalf of the Yaegl People #2
Thomas Congoo and John Edward Wason on their own behalf and on behalf of the Bar-Barrum People
Nyiyaparli People #3
Barada Barna People
Robert Clancy & Ors on behalf of the Auburn Hawkwood People
Gary Theodore Mooney, Jenifer Olive Darr and Melanie Roseveen Kemp on behalf of the Yuwibara People and State of Queensland
Larry Woosup and others
Tom Congoo and John Wason on behalf of the Bar Barrum People #2
Lightning on behalf of the Nywaigi People
David Miller & others on the behalf of the Birriah People
Jarowair People
Clive Lyndon, Lorna Corbett and Ruben Lyndon on behalf of the Budina People
Bigambul People
Yi-Martuwarra Ngurrara People
Gepp-Kennedy & others on behalf of the Dieri People
Frank Budby, Les Budby and Cecil Brown Jnr on their own behalf and on behalf of the Barada Barna People
Eileen Beryl Pegler and others on behalf of the Widi People of the Nebo Estate
Annie Wonga and others on behalf of the Wanyurr Majay People
SMILER LARGUT (ON BEHALF OF THE LIWAJA GROUP)
SMILER LARGUT (ON BEHALF OF THE LIWAJA GROUP AND THE BADPA (DALY WATERS) GROUP)
Robin Johns (ON BEHALF OF THE JALALABAYN GROUP)
Vincent Coulthard and others
Jinibara People
The Jalalabayn Group, the Beregumayin Group and the Bobobinnga Group
Maryanne Coconut and others on Behalf Of The Northern Cape York #2 Native Title Claim Group
Andrew Starkey and Joyleen Thomas
Victor Willis and others on behalf of the Pilki People
John Walter Graham and others on behalf of the Ngadju People
Elizabeth Dempsey, Marlene Speechley, Charles Page, David Riley, Mavis Sarmardin and Thelma Parker on behalf of the Bularnu Waluwarra and Wangkayujuru People  
Bronwyn De Satge and others on behalf of the Butchulla People #2
Dan Murray Mosby on behalf of the Kulkalgal People  
Selena Blakeney and others on behalf of the Yaegl People #1
Gunditjmara Native Title Group
CG (deceased) and others on behalf of the Badimia People
Jalalabayn Group
Mamu People
Guyal Ambulya, Guyal Muynmin, Budal Labanga, Murrungun Balaganda, Mambaliya Ngubayin and Mambaliya Wungurrindjirr Groups
Jalalabayn Group
Burdal Jilajaja, Burdal Kamanja, Burdal Mingkanyi, Burdal Marrgarani, Guyal Manaburru, Guyal Dumnyungatanyana, Guyal Wandanya, Murrungun Baluganda, Mambaliya Ngubayin/Binda, Mambaliya Nangkuya Estate Groups
Gooniyandi People
Allec Illin and others on their own behalf and on the behalf of Bindal People # 2
Banjo Morton Apetyarr and others
Eric Rory and Others
Johnson Chippendale and others on behalf of the Wuthathi People #2
Phillip Wallis and others on behalf of the Wuthathi, Kuuku Ya'u and Northern Kaanju People
Nelson Hogan Durrayjaba and others
Keith Rory and Others
Marjorie Charlie and others
Shane Phyball and others on behalf of the Gumbaynggirr People
William Charles Bates and others on behalf of the Barkandji Traditional Owners
Lawrence Daphney and others on behalf of the Kowanyama People
Gorringe and others on behalf of the Mithaka People
Kenny Tilmouth, Colin Bird, Margaret Golder, Martin Mcmillan and Desmond Young on behalf of the members of the Ilkewarn, Atwel/Alkwepetye and Ayampe landholding groups
Billy Coolibah Rapsin Ngajapa & others
Betty Jack and others
April Peter and others
Desmond Sandy and others on behalf of the Yugara/Yugarapul People
Brenda Smirke and others on behalf of the Jurruru People
Raymond Lampton and Others on behalf of the Juru People
Connie Isaacs and anor on behalf of the Turrbal People
Lynette Gail Blucher and others (the Gaangalu Nation People Applicant)
Tony Green and others

Was this useful? Click here to fill in the ATNS survey